Ринок кол-центрів переходить під контроль кримінальних авторитетів із Азербайджану

Ринок кол-центрів переходить під контроль кримінальних авторитетів із Азербайджану

Ринок кол-центрів переходить під контроль кримінальних авторитетів із Азербайджану

Тема незаконного вимагання коштів із громадян України та європейських країн через так звані кол-центри була на слуху весь 2023 рік. Правоохоронці звітували про закриття десятків таких псевдоорганізацій, а у Верховній Раді навіть була створена Тимчасова слідча комісія з розслідування можливих фактів незаконної діяльності у сфері фінансових послуг. Журналісти активно викривали шахраїв, депутати піарилися на тому, як їм вдалося «прикрити» здирницькі контори. Тим не менш і у 2024 році кол-центри нікуди не зникли. Проте курування ними дещо змінилося і, судячи з наявної інформації, могло перейти під сферу впливу вихідців з Азербайджану, які пов’язані з кримінальним світом.

За даними Офісу Генерального прокурора та обласних прокуратур, упродовж 2023 року здійснювалося досудове розслідування у 179-ти кримінальних провадженнях за фактами можливого вчинення кримінальних правопорушень у складі так званих кол-центрів. До суду було скеровано 73 обвинувальні акти щодо 108 осіб. Принаймні, саме така інформація міститься у звіті ТСК парламенту, яка займалася кол-центрами з травня 2023 року.

Одним із депутатів, який активно висвітлював боротьбу з шахрайськими кол-центрами, був «слуга народу» Микола Тищенко. У грудні 2023 року він розповідав , як ТСК «Нацресурс» разом із Національною поліцією успішно закрив величезну шахрайську ботоферму в Києві за адресою вул. Дегтярівська, 21 Г. За його словами, ботоферма розміщувалася на чотирьох поверхах, а її загальна площа складала 4000 квадратних метрів.

Утім, адреса Дегтярівська, 21 Г, відома не тільки ботофермою. Саме тут свого часу розташовувався проросійський «112 канал» державного зрадника, кума Путіна Віктора Медведчука. Влітку 2023 року тут же було викрито величезний кол-центр, в якому працювали не менше 150 людей. Журналістам вдалося зафіксувати, як працівники шахрайської організації тікали від камер і відмовлялися коментувати, чим насправді тут займаються.

Пройшло більше півроку з тих подій, але кол-центр із будівлі на Дегтярівській нікуди не з’їхав. Хіба що змінив кураторів. За даними ЗМІ, цей офіс зараз орендує громадянин Азербайджану Гусейнов Рашад Ровшан Огли.

Ще одна адреса, за якою розміщена шахрайська фірма Гусейнова, – бізнес-центр «Хвиля» на Євгена Коновальця, 36 Д.

За даними реєстрів, за цією ж адресою в різні роки розміщувалося щонайменше чотири фірми, основним видом діяльності яких є «оброблення даних, розміщення інформації на веб-вузлах і пов’язана з ними діяльність» або ж «консультування з питань інформатизації». Це компанії «Блек шаркс маркетинг» (тепер «Оксі-трейд ГМБХ»), «Юнайтед хелп Україна», «Аусвайс Юкрейн» та «Кештайм Україна». Останні три продовжують працювати в офісі №61 за адресою вулиця Євгена Коновальця, 36 Д.

06.04.2024 — колцентр qrxiquirriexant

Особа Рашада Гусейнова заслуговує на окрему увагу. Із судових документів вдалося виявити його зв’язок із кримінальним світом та депортованим із України азербайджанським «злодієм в законі». В червні 2020 року Гусейнов разом із особами на прізвище Гаджієви та іншими громадянами Азербайджану стали учасниками різанини в одеському ресторані східної кухні «Три Барашки». У кримінальній справі №522/13918/20, яка була заведена по факту хуліганства, обвинуваченими є шість осіб. Серед них Рашад Гусейнов та два чоловіки на прізвище Гаджієви. Людину з таким прізвищем називають родичем Гусейнова.

06.04.2024 — колцентр

Досудовим розслідуванням встановлено, що 16 червня 2020 року приблизно о 15:00 шість осіб прибули до ресторану «Три Барашки», що розташований за адресою: м. Одеса, вул. Французький бульвар, 85/87. Між ними та групою інших людей виник конфлікт, який спочатку переріс у бійку, а згодом дійшов до різанини. Принаймні двом із учасників конфлікту були нанесені тілесні ушкодження. Через деякий проміжок часу в ресторані виникла перестрілка.

06.04.2024 — колцентр

Журналісти дізналися подробиці цього конфлікту. За інформацією джерел, розбірки влаштували банди грузинського «злодія в законі» Міндія Горадзе на прізвисько "Лавасогли" та азербайджанського авторитета Надира Саліфова, відомого в кримінальних колах як "Лоту Гуллі".

До розбірок були залучені хлопці спортивної статури із Києва, а постраждалим, якому були нанесені ножові поранення, виявився громадянин Азербайджану з Дніпра. Останнім, наймовірніше, і був згаданий куратор столичних кол-центрів Рашад Гусейнов.

Він є власником автомобіля BMW X7 з номерними знаками КА8008ТВ. Із баз даних вдалося дізнатися, що володіє цим авто мешканець міста Дніпро.

06.04.2024 — колцентр

Більше того, до травня 2023 року ці номерні знаки були встановлені на автомобілі Toyota Land Cruiser. У жовтні 2022 року Гусейнов на цьому авто порушив вимоги законодавства, встановивши спеціальні світлові проблискові маячки синього та червоного кольорів. Інформація про це є в судовому реєстрі за пошуковим запитом «Рашад Гусейнов».

06.04.2024 — колцентр

Із травня 2023 року до серпня 2023-го номерні знаки КА8008ТВ Рашад Гусейнов використовував на автомобілі Mercedes-Benz GLS 400, на якому вчинив ДТП, врізавшись в інше авто.

06.04.2024 — колцентр

За інформацією джерел, які повідомляли подробиці стрілянини в одеському ресторані, в якій брав участь Рашад Гусейнов, у розбірках також був помічений виходець із Азербайджану Еміль Халілов. Це цікава деталь, оскільки у 2018 році Генеральна прокуратура України рапортувала про те, що Еміль Халілов — довірена особа «злодія в законі» на прізвисько «Гуллі», був екстрадований до Азербайджану. Були показані в тому числі фото цього процесу.

06.04.2024 — колцентр

«В Україні Халілов проживав за підробленими документами і «не втрачав часу», куруючи злочинну групу, яка спеціалізувалася на наркотрафіку з Південної Америки до Європи. Нещодавно Халілов отримав статус особи, яка прагне стати «злодієм у законі», — писав на своїй сторінці у "Фейсбуці" колишній заступник Генпрокурора Євген Єнін.

У свою чергу тодішній заступник голови Національної поліції В’ячеслав Аброськін додавав, що Халілов дав важливі покази на «злодіїв у законі» українського походження.

Яким чином після екстрадиції до Азербайджану Емілю Халілову у 2020 році знову вдалося опинитися в Україні, невідомо. Але його участь в кримінальних розбірках із залученням у тому числі Рашада Гусейнова дає привід припустити, що авторитети з Азербайджану намагаються щільно укріпитися в Україні.

Зібрана інформація має зацікавити правоохоронні органи, які з початку 2024 року трохи підзабули тему кол-центрів. Між тим, шахраї продовжують виманювати у довірливих осіб мільйони гривень. Причому цей процес поступово переходить до рук кримінальних авторитетів, що має додати особливої уваги українським правоохоронцям.