Військово-політичні підсумки року, частина друга: війна на морі, «горизонтальна ескалація» і підготовка до битви за Крим

Військовий оглядач «Думської» Віктор Босняк продовжує підбивати підсумки минулого 2023 року. Цього разу він звертається до того, що відбувалося на морському театрі бойових дій, де Україна поки що досягла найбільших успіхів.

Це, безсумнівно, історичне досягнення, якщо врахувати, що військово-морський потенціал нашої країни наразі досить невисокий. Надводні сили зазнали відчутних втрат ще у 2022-му і, якщо не брати до уваги нових кораблів, які перебувають за кордоном, звелися до певної кількості катерів і суден забезпечення, які можуть виконувати лише другорядні завдання з прикриття берегової лінії та протиповітряної оборони. Наприклад, команди катерів непогано збивають «шахіди».

Проте українські ВМС у тісній взаємодії з іншими складовими Сил оборони здійснили, здавалося б, неможливе: спочатку, ще на першому році повномасштабної війни, відбили всі спроби російського морського десанту, перетворивши його з реальної загрози на ненаукову фантастику, потім очистили від супротивника всю північно-західну частину Чорного моря, а далі і зовсім змусили його відвести свої кораблі з тимчасово окупованого Криму в тилові бази на материку. Дійшло до того, що в Москві знову заговорили про розширення пункту базування в окупованій грузинській Очамчирі!

Українські морські перемоги вже увійшли в історію, ставши в один ряд з такими подіями, як Саламінська битва, розгром Непереможної Армади, битва при Лепанто.

Коротенько перерахуємо основні віхи цього шляху у 2023 році.

29 квітня. БПЛА знищують найбільшу нафтобазу в окупованому Севастополі. Згоріло понад десять резервуарів із паливом (40 тисяч тонн) для Чорноморського флоту.

25 травня. Три надводних дрони пошкоджують розвідувальний корабель «Іван Хурс».

4 серпня. У бухті Новоросійська морські безпілотники виводять з ладу великий десантний корабель «Оленегорский горняк».

13 вересня. Ракетно-дронова атака на Севастопольський морський завод. Знищено дизель-електричний підводний човен Б-237 «Ростов-на-Дону» (перше в історії ураження субмарини крилатою ракетою) і великий десантний корабель «Мінськ».

14 вересня. Українські дрони пошкоджують малий ракетний корабель на повітряній подушці «Самум» і корвет «Сергій Котов».

22 вересня. Ракетний удар по штабу Чорноморського флоту в окупованому Севастополі. Загинуло кілька десятків російських офіцерів.

Жовтень. Пошкодження отримують патрульний корвет «Павел Державин» і рятувальне судно СБ-565 «Профессор Николай Муру».

5 листопада. У Керчі ракетою знищено малий ракетний корабель «Аскольд», який проходив заводські ходові випробування.

10 листопада. У кримському селищі Чорноморське знищено десантні катери проєктів 11770 «Серна» і 1176 «Акула».

26 грудня. Українська авіація знищує у Феодосії великий десантний корабель «Новочеркаськ».

Загалом до кінця року Сили оборони знищили або серйозно пошкодили до 20% корабельного складу Чорноморського флоту рф.

Усе це - результат талановитого використання українськими флотоводцями наявних можливостей. Вони зуміли розробити і втілити в життя стратегію асиметричної відповіді на агресивні домагання РФ. По суті, йдеться про те, що американські військові називають «горизонтальною ескалацією»: коли загроза ворогові (у цьому разі російському Чорноморському флоту) створюється в усій зоні його відповідальності, коли під удар будь-якої миті можуть потрапити всі цілі, що становлять для нього цінність.

Успішні операції українських військових у Севастополі, Феодосії, Керчі та Новоросійську та інших точках продемонстрували: у Чорному морі в росіян практично не залишилося безпечних місць. «Прилетіти» і «приплисти» може куди завгодно. Така ситуація — потужний фактор, що сковує, який не дає змоги флоту противника реалізовувати свої наступальні устремління й надавати підтримку сухопутним військам.

Іншими словами, на морі рф, попри колосальну перевагу в кількості бойових одиниць і ударної потужності, була змушена піти в глуху оборону — думати вже не стільки про те, як завдати максимальної шкоди Україні, скільки про те, як зберегти власний флот.

Головні засоби, що дали змогу домогтися всього цього, відомі: берегові ракетні комплекси «Нептун» і «Гарпун»; авіація, оснащена далекобійними Storm Shadow і морські дрони (безекіпажні катери). Останні — особлива українська «фішка»: досі ніхто не застосовував їх у такій кількості і з таким приголомшливим результатом. Сьогодні свої безпілотні флотилії є у Військово-морських сил, Головного управління розвідки Міністерства оборони та Служби безпеки України.

Що важливо, дрони постійно вдосконалюються. І якщо спочатку це був звичайний човен із двигуном, бойовою частиною з авіабомби малої потужності та «Старлінком», то на кінець 2023-го йдеться вже про складні системи з кількома каналами зв’язку, що дублюють один одного, майже тонною вибухівки та радіусом дії до 1000 км. На останні версії дронів типу SeaBaby навіть почали встановлювати вогнеметні системи, що дозволяє їм вести справжній морський бій.

24 серпня стало відомо про успішне випробування першого підводного безекіпажного апарату «Марічка». Точні тактико-технічні характеристики його не розкриваються. Відомо лише, що дрон непомітний для багатьох радарів, сканерів і ехолотів, може нести потужний боєзаряд або інше корисне навантаження, працювати в режимі очікування, вмикаючись за таймером або сигналом пункту управління.

Успішні дії на морі дали Україні змогу розблокувати експорт продовольства, який тимчасово припинився після одностороннього виходу країни-агресора із зернових угод та її погрози застосовувати проти суден, які прямують до портів Одеської області, військові кораблі. І хоча ворог, як і раніше, намагається створити ризики для судноплавства, мінуючи за допомогою авіації підходи до українських гаваней (з літа, імовірно, на донних мінах підірвалося кілька суховантажів, останній такий випадок був 27 грудня), коридор продовжує працювати. Із серпня через нього експортували 13 млн тонн продукції. Порти прийняли 430 суден.

Крім того, у 2023 році було створено умови для посилення впливу на окупований Кримський півострів — аж до його ізоляції. Про це, зокрема, заявив в останньому інтерв’ю The Economist президент Володимир Зеленський.

За його словами, Крим і пов’язана з ним битва в Чорному морі стануть центром тяжіння війни.

«Ізоляція півострова і ослаблення російського військового потенціалу там надзвичайно важливі для нас, тому що так ми зможемо скоротити кількість атак із цього регіону, — сказав голова держави. — Успішна операція стала б прикладом для всього світу. Вона також справила б великий ефект всередині росії. Втрата центрального об’єкта кремлівської пропаганди показала б, що тисячі російських офіцерів загинули тільки через амбіції Путіна».

Все тільки починається. Україна обов’язково переможе!