Росія: суд у Казані продовжив арешт журналістці Радіо Свобода Алсу Курмашевій до червня

Алсу Курмашева перебуватиме під арештом щонайменше до 5 червня

Совєтський районний суд Казані у РФ 1 квітня знову продовжив арешт журналістці Радіо Свобода Алсу Курмашевій. Про це повідомляє проєкт Радіо Свобода «Ідель.Реалії» з посиланням на місцеве медіа RusNews.

Курмашева перебуватиме під арештом щонайменше до 5 червня. Таким чином суд задовольнив відповідне клопотання слідства.

Захист журналістки наполягав на зміні запобіжного заходу на домашній арешт, проте суд у цьому відмовив.

Після засідання суду Алсу Курмашева розповіла журналістам, що їй «не надто добре фізично, побутові умови дуже погані».

«У мене немає можливості стежити за своїм здоров’ям», – уточнила журналістка.

На уточнююче питання, чи надають їй медичну допомогу, вона відповіла: «Мінімальну».

У Алсу Курмашевої подвійне громадянство – США та Росії. До арешту вона проживала у Празі зі своїм чоловіком та дітьми. У середині травня минулого року вона приїхала до рідного міста Казані через сімейні обставини.

Алсу Курмашева перебуває в ув’язненні в Росії з жовтня 2023 року через справу, порушену за статтею про «невиконання встановленого законодавством РФ обов’язку з подання до уповноваженого органу документів, необхідних для включення до реєстру іноагентів, вчинене особою, яка здійснює цілеспрямований збір відомостей у сфері військової, військово-технічної діяльності РФ, які при їх отриманні іноземними джерелами можуть бути використані проти безпеки РФ». Справу порушили 18 жовтня 2023 року.

За версією слідства, Курмашева мала сама надати документи для внесення її до реєстру «іноземних агентів». Водночас Мін’юст РФ за своєю ініціативою не вносив Курмашеву до цього реєстру.

Це перша кримінальна справа за цією статтею у Росії, яку порушили проти журналіста. Курмашева не визнає провини.

11 грудня 2023 року проти неї порушили ще одну кримінальну справу – про поширення «фейків» про російську армію. Слідство вважає, що вона причетна до поширення книжки «Ні війні. 40 історій росіян, які виступають проти вторгнення в Україну».

Затримання журналістки засудили влада США, уряди Канади, Чехії, Франції, Польщі та Швеції, а також верховний представник ЄС із закордонних справ та політики безпеки, голова Європейського парламенту, Організація з безпеки та співпраці в Європі (ОБСЄ) з питань свободи ЗМІ та верховний комісар ООН із прав людини. Платформа Ради Європи щодо сприяння захисту журналістики та безпеки журналістів оприлюднила заклик звільнити Курмашеву.

Правозахисна організація «Репортери без кордонів», «Коаліція жінок у журналістиці», Національний пресклуб, Комітет захисту журналістів та ще 10 організацій звернулися до держсекретаря США Ентоні Блінкена із закликом «прискорити процес і негайно оголосити» журналістку Курмашеву «неправомірно затриманою». Визнання американського громадянина неправомірно затриманим означає, що влада США офіційно вимагатиме його звільнення від влади відповідної іноземної держави.

Форум