США мають штат, що не підпадає під "парасольку" НАТО, — CNN

Читать на русском

США мають штат, що не підпадає під

США мають штат, що не підпадає під " парасольку " НАТО, — CNN

Під час заснування Північноатлантичного договору Гаваї ще не були частиною США, тому не підпадають під статтю 5 Статуту НАТО.

Завдяки нещодавньому приєднанню Швеції до НАТО в Альянсі вже налічується 31 країна, включаючи Сполучені Штати Америки, але без одного штату. Про це повідомляє CNN.

Виявляється, що 49 із 50 штатів США мають гарантії безпеки, як і у кожної країни-члена. Через примхи географії та історії Гавайські острови не охоплюються пактом НАТО. Якби на базу ВМС США в Перл-Харборі або штаб-квартиру Індо-Тихоокеанського командування неподалік Гонолулу напали, то члени НАТО не були б зобов’язані захищати Гаваї.

"Це найдивніша річ. Люди схильні вважати, що Гаваї є частиною США, а отже, вони охоплені НАТО", каже Девід Санторо, президент аналітичного центру Pacific Forum у Гонолулу.

Однак він додає, що підказка криється у назві Альянсу – Організація Північноатлантичного договору. Гаваї знаходяться в Тихому океані і не є континентальною частиною США, яка на східних берегах досягає Атлантичного океану. Під час заснування НАТО у 1949 році Гаваї ще не були штатом у складі США.

гавайі не мають парасольки нато xdideeieuiktant

Гавайські острови не підпадають під "парасольку" НАТО

5 стаття НАТО передбачає колективну оборону у разі нападу на будь-яку країну-члена, але стаття 6 обмежує географічну сферу застосування 5 статті.

"Вважається, що збройний напад на одну або більше сторін включає збройний напад на територію будь-якої зі сторін у Європі чи Північній Америці", — йдеться в статті 6. Там також сказано, що будь-які острівні території повинні знаходитися в Північній Атлантиці, на північ від Тропіка Раки.

Представник Держдепу підтвердив, що на Гаваї не поширюється 5 стаття, але додав, що 4 стаття регламентує консультації у разі, якщо "територіальна цілісність, політична незалежність чи безпека" будь-якого члена буде під загрозою, має охоплювати будь-яку ситуацію, яка може вплинути на 50 й штат. Він також додав, що навряд чи інші країни погодяться додати Гаваї до договору, тому що вони теж мають закордонні території.

Водночас база Гуам, розташована найближче до Китаю, підпадає під "парасольку безпеки" НАТО.