Українські спецслужби "копають" під фінансові піраміди Danvel та Eternity

Українські спецслужби

Українські спецслужби "копають" під фінансові піраміди Danvel та Eternity

Шахраї Назар Бабенко та Ігор Котов незабаром опиняться перед вибором в’язниці.

Михайла Романенка (на фото вище) , підставного власника та директора компаній Danvel та Eternity , які є типовими «пірамідами Понці» , було затримано Службою безпеки України і дав свідчення. Як пишуть Іван Чіп та Ярослав Гармаш у своїй статті для проектів CRiME та [гучні справи] , кінцевими бенефіціарми шахрайських схем, за словами Михайла, є вже знайомі нашим читачам аферисти – Назар Бабенко та Ігор Котов . Наразі їхні жертви, переважно громадяни ФРН, масово пишуть заяви в поліцію на цей злочинний дует.

Після затримання «фунт» Романенко не лише у всьому зізнався, а й написав до СБУ заяву про злочин на своїх наймачів.

1 qrxiquieuidqqant

Завдяки анонімному, але дуже поінформованому джерелу у нашому розпорядженні опинився не лише текст заяви Романенка, а й уривки відео допитів, а також інші пізнавальні матеріали.

У заяві Михайло Романенко стверджує, що у 2021 році він познайомився через спільних друзів у сфері крипто-трейдингу з Назаром Бабенком та Ігорем Котовим. Ім’я «спільних друзів» тут заявник не вказав, але на одному із допитів згадав Стаса.

Ми майже впевнені, що це – Станіслав Аджієв , який раніше проживав в окупованому Алчевську.

У грудні 2018 року Михайло Романенко та Станіслав Аджієв зареєстрували у Чернівцях ТОВ «Екса» .

Згідно із цим записом у Companies House, через кілька місяців, 11 червня 2019 року, в Лондоні було зареєстровано компанію EXA Consulting Ltd зі статутним капіталом 1 млн фунтів стерлінгів. Згідно із реєстраційним документом , акції компанії були рівномірно розподілені між Nazar Babenko з Dnepropetrovsk та фірмою EXA Limited Liability Company з Чернівців. Остання – це згадане трохи вище ТОВ, співвласниками якого є Аджієв та Романенко. Через два роки EXA Consulting Ltd було примусово ліквідовано через неподання звітності, після чого «спільний друг» Станіслав Аджієв із цієї історії випав.

Назар Бабенко

Назар Бабенко

За словами Романенка, Назар Бабенко та Ігор Котов запропонували йому очолити Danvel як засновника та гендиректора. Сферою діяльності компанії нібито мало стати управління активами вкладників. Михайло запевняє, що спочатку навіть не підозрював, що його залучать до шахрайської схеми.

Ігор Котов

Ігор Котов (у центрі)

Незабаром після цієї зустрічі та плідного спілкування у другій половині 2021 року з’явилися два «Данвела»: Danvel Finances OÜ (Таллінн, Естонія) та Danvel Education Ltd (Лондон, Об’єднане Королівство). Єдиним бенефіціаром обох компаній вказано Mykhailo Romanenko. Назар Бабенко та Ігор Котов починають закидати в англомовні медіа проплачені нотатки про «успішного криптобізнесмена» Михайла Романенка.

Приблизно через рік, 2 листопада 2022 року, у Лондоні на Романенка було зареєстровано Danvel Ltd. Компанія деякий час вказувалася як власник сайту danvel.com. На цьому домені розміщувалася одна з інтернет-платформ, через яку Назар Бабенко та Ігор Котов викачували «інвестиції» довірливих вкладників.

Але на допитах та в заяві до СБУ Романенко згадує лише один «Данвел» — Danvel Group Limited. Компанія була зареєстрована в Лондоні на ім’я Романенка майже через два роки (у березні 2023-го) після його першої зустрічі з Назаром Бабенком та Ігорем Котовим.

Однак платформа danvel.com запрацювала на півроку раніше – незадовго до створення Danvel Ltd у листопаді 2022-го, незабаром після чого розпочалася потужна кампанія із залучення сюди «буратин».

Цілком можливо, що Романенко тепер просто плутається в Данвелах, оскільки компанії від його імені створював Назар Бабенко. Він може і не знати, скільки і яких Данвелів на нього було записано.

Ось як Михайло Романенко під час допиту описав участь у «своїх» бізнесах:

«Юридична складова в «Данвел» та «Етерніті» оформлена на мене. Але мене до діяльності – операційки, переговорів не підпускають. Іноді я підписую документи, беру участь у zoom-конференціях. <…> Тексти виступів надсилає Назар Бабенко. Бабенко також інструктує, як поводитися».

Михайло стверджує, що за виконання ролі фунту Назар Бабенко щомісяця платив йому від $2000 до $2500.

«Коли компанія Danvel почала залучати інвестиції, мені стало відомо, що щодо компанії, фактичне управління якої здійснювали Назар Бабенко та Ігор Котов, надійшли кошти в розмірі кількох мільйонів доларів США, — сказано в заяві Романенка в СБУ. — Виплати дивідендів проводилися протягом 5 місяців, після чого кошти були виведені на особисті гаманці (людей, які складали верхівку «піраміди» — прим. ред.), а проект начебто був проданий».

Кому був «проданий» Danvel і чи справді відбувся продаж, ми розберемося в нашій наступній публікації. Наразі зупинимося на тому, що через цю контору Назар Бабенко та Ігор Котов «викачали» з громадян Євросоюзу близько двох мільйонів доларів.

Потерпілі марно намагаються повернути свої гроші. У нашому розпорядженні є десятки скарг вкладників. Багато хто з них втратив у Danvel усі свої заощадження – деякі сотні тисяч євро.

Серед «рекордсменів» – громадянка Німеччини Єлизавета Браун, розмір депозиту якої становив $667 700.

Назар Бабенко та Єлизавета Браун

Назар Бабенко та Єлизавета Браун

Вона була в Danvel чимось на кшталт «сотника» у сумнозвісному «МММ» , втягнувши у фінансову піраміду багатьох своїх друзів та знайомих. Докладніше про роль фрау Браун у Danvel Group ми розповімо в інший раз. Тут варто згадати іншого німецького «сотника» — Ули Цимера.

Вули Цимер

Улі Цимер

Улі Цімер – бургомістр невеликої комуни Нідермор неподалік міста Рамштайн-Мізенбах на південному заході Німеччини. Гер Цимер тут цікавий не політичною кар’єрою та громадською діяльністю, а своєю роллю в масштабнішій шахрайській схемі Бабенка – Eternity Business , яка вибудовувалася паралельно з Danvel.

«Отже, мені стало зрозуміло, що діяльність Danvel Group Limited була прикриттям фінансової піраміди, а мене використовували як фіктивний керівник і власник, а тому всі матеріальні вимоги були переадресовані Назару Бабенку та Ігорю Котову, — написав Михайло Романенко у своїй заяві до СБУ. — Такі вимоги були проігноровані та залишилися без задоволення. Однак мені було запропоновано очолити нову компанію під назвою Eternity Business Limited , на що я був змушений дати свою згоду через обіцянку повернути постраждалим усі втрачені через діяльність проекту Danvel Group Limited кошти».

Тут Романенко чи лукавить, чи знову не в курсі, що на нього зареєстровано в Англії. Адже наступного дня після реєстрації Danvel Group Limited 24 березня 2023 року на ім’я Михайла Романенка у Лондоні було зареєстровано компанію Eternity Business Limited . Через пару місяців, у червні 2023-го, відбулося урочисте відкриття Eternity Business та розпочалася масована агітація потенційних «інвесторів».

Весь цей час, за нашими даними, Назар Бабенко та Ігор Котов за участю Романенка та інших громадян продовжували активно залучати гроші простаків у Danvel. За свідченнями потерпілих, які є у нашому розпорядженні, лавочка закрилася в липні 2023-го. "Сотники" оголосили вкладникам, що компанія продана новим інвесторам, тому з грошима виникла "незрозумілість".

Насправді лондонська Danvel Group Limited 25 липня 2023-го була перейменована в Eternity Business Globe Limited , при цьому номінальні бенефіціари та директори залишаються незмінними досі.6

Назар Бабенко та Ігор Котов просто закрили Danvel, попередньо викачавши з нього близько $2 млн. Тепер на руїнах цієї фінансової піраміди будується інша (зі схожою назвою), про що ми конкретніше розповімо в наступних публікаціях. Поки що зупинимося на Eternity.

Примітно, що піраміда Danvel посипалася невдовзі після нашого першого розслідування шахрайських схем Бабенка – Котова . Через місяць у вересні 2023-го було зареєстровано доменне ім’я eternity.inc, на яке переїхала інтернет-платформа піраміди Eternity. Eternity Business провела ребрендинг і стала Eternity Inc, і вже під цією вивіскою почала залучати наївних лохів нових вкладників.

Як ми писали раніше , на сайті Eternity Inc стверджується, що платформа належить Eternity Prime Limited , заснованій у Гонконгу (КНР) у формі товариства з обмеженою відповідальністю 26 жовтня 2023 року. Гонконгський реєстр не розкриває імена бенефіціарів та керівників зареєстрованих у ньому компаній. Але з осені минулого року і донедавна у ролі гендиректора Eternity Prime Limited і, відповідно, Eternity Inc виступав Роман Лейтхаузер .

Роман Лейтхаузер та Назар Бабенко

Роман Лейтхаузер та Назар Бабенко

За нашими відомостями, Роман Лейтхаузер разом з Лео Петером входив у верхівку «сотні» згаданого вище Улі Цімера в Danvel Group. В Eternity він замінив Михайла Романенка як публічну особу та керівника. Причому, на відміну від Романенка, Лейтхаузер був директором аж ніяк не фіктивним.

Він став довіреною особою Бабенка – Котова та промоутером Eternity у Німеччині. Саме завдяки йому на криптогаманці цих пройдисвітів потекли мільйони євро невдах німців. Респектабельний на вигляд Роман Лейтхаузер організовував онлайн-семінари та офлайн-з’їзди. Йому вірили та несли гроші.

Ігор Котов, Лео Петер, Роман Лейтхаузер, Улі Цимер та Назар Бабенко

Зліва направо: Ігор Котов, Лео Петер, Роман Лейтхаузер, Улі Цимер та Назар Бабенко

Поява Улі Цімера та Романа Лейтхаузера на верхівці фінансової піраміди Бабенка – Котова невипадкова. Ці панове з ФРН – професійні «чорні» мережеві маркетологи з найбагатшим досвідом, який, втім, вважають за краще приховувати.

Досліджуючи цифрові сліди, що ведуть до Eternity Inc, ми натрапили на цікаву деталь, на яку не одразу звернули увагу. Ми знайшли з дюжину доменних імен, з яких йде переадресація на сайт eternity.business (а звідти, відповідно, на eternity.inc). Серед них є парочка дуже примітних.

9

У доменних адресах ulizimmer.de та ulizimmer.com легко читається ім’я Улі Цімера – партнера Лейтхаузера, який приєднався до Бабенка та Котова. Але це не так важливо, як те, куди ці адреси перенаправляли раніше.

Скориставшись Архівом інтернету, ми з’ясували, що в 2021 році ulizimmer.de переадресовував заблудлого відвідувача на так і не запущену «приблуду» під назвою «Hyper Empire» , а ulizimmer.com – на адресу hypergroup.io . Обидва мають пряме відношення до Hyper Empire — найбільшої за останні роки фінансової піраміди, яка викачала з тисяч людей по всьому світу близько $2 млрд.

А ось стоп-кадр із відео, записаного у турецькій Анталії навесні 2022 року.

Роман Лейтхаузер

Тут ми бачимо Романа Лейтхаузера, який «напарює» проект HyperCommunity, що входить у фінансову піраміду HyperVerse, майбутнім потерпілим від шахрайства. Оскільки Назар Бабенко та Ігор Котов на той момент уже перебралися до Анталії, цілком можливо, вони познайомились із Лейтхаузером на тому заході.

Як писало видання CryptoNews , HyperVerse була шахрайською схемою криптоінвестицій на суму майже $2 млрд із підставним генеральним директором на чолі. Про це Комісія з цінних паперів та бірж США (SEC) та велике журі заявили у кримінальних звинуваченнях проти двох її керівників, висунутих 25 січня цього року.

У позові зазначено, що бізнес онлайн-інвестицій, який представляв різні бренди, включаючи HyperFund, HyperCommunity, HyperCapital, HyperTech та інші, відібрав до $1,89 млрд у людей у всьому світі, яких залучили обіцянки швидкого збагачення. Афера розпочалася приблизно у червні 2020 року.

У позові SEC стверджується, що Сем Лі, австралійський засновник, який живе в Об’єднаних Арабських Еміратах, і Бренда "Bitcoin Beutee" Чунга, промоутер бізнесу з Меріленда, обдурили інвесторів за допомогою цієї фінансової піраміди.

Бренда Чунга

Бренда Чунга

"HyperFund навіть найняв актора, який вдавався новим генеральним директором, коли HyperVerse була запущена", — йдеться у скарзі SEC. У ній докладно описується, що виконавчий директор, відомий як Стівен Ріс Льюїс, який виступив із промовою під час заходу із запуску проекту, насправді був телеведучим, який живе в Таїланді.

"За відсутності очевидного законного джерела доходів, виведення коштів інвесторами забезпечували вклади нових інвесторів", — заявила SEC.

SEC заявила, що Чунга особисто привласнила близько 3,7 мільйона доларів і витратила їх на BMW, дизайнерський одяг, будинок за 1,2 мільйона доларів у Меріленді та кондомініум за 1,1 мільйона доларів у Дубаї. У свою чергу, Лі перевів 140 000 доларів цифровими засобами на гаманець, що знаходиться під його контролем.

Сем Лі

Сем Лі

25 січня 2024 року в Окружному суді Меріленду винесено звинувачення Сему Лі та Бренде Чунге у змові з метою шахрайства з використанням електронних засобів. SEC також звинуватила їх у пропозиції незареєстрованих цінних паперів та зажадала, щоб вони повернули всі незаконно отримані доходи.

Видання зазначає, що засновник HyperTech Лі і його діловий партнер Райан Сюй також заснували австралійську біткойн-компанію Blockchain Global, яка впала, і заборгувала кредиторам 58 мільйонів доларів.

Підсумовуючи проміжні підсумки, зазначимо, що, очевидно, Роман Лейтхаузер і Улі Цимер добряче взяли участь у гучній афері HyperVerse і, мабуть, непогано на ній нажилися. А коли ця піраміда почала сипатися, приєдналися до Назара Бабенка та Ігоря Котова.

«Назар Бабенко та Ігор Котов – тіньові власники компаній (Danvel та Eternity – прим. ред.), — розповів на одному з допитів зіцголова Михайло Романенко. – Усі ідеї, ініціатива, засоби та розвиток – на їхніх плечах. <…> Для того, щоб розвинути, масштабувати компанію, вони заручилися підтримкою чорних мережевиків з Німеччини, які брали участь у піраміді Hyper».

У своїй заяві до СБУ Романенко написав:

«Пропрацювавши певний час на посаді керівника Eternity Business Limited, я почав розуміти, що Назар Бабенко та Ігор Котов, як кінцеві бенефіціари компанії, не збираються робити виплати постраждалим від діяльності Danvel Group Limited, а навпаки, їх намір зводився до акумуляції коштів громадян Євросоюзу, СНД та Азії з подальшим закриттям компанії та присвоєння залучених коштів. Загальна сума коштів, яку кінцеві бенефіціари Danvel Group Limited та Eternity Business Limited протиправно обернули на свою користь, на сьогоднішній день становить близько $20 млн».

Як згадувалося на початку, потрапивши в лагідні обійми оперативників української спецслужби, Михайло Романенко вирішив зіскочити з фінансових пірамід і здати їх реальних засновників. Наслідки не змусили на себе чекати. Одного прохолодного зимового дня його підловили двоє незнайомих молодих людей і почали бити металевою трубою. Втім, сильний удар по голові тупим предметом не завадив зіцголові набрати достатню швидкість, щоб сховатися від «гонців», надісланих Назаром Бабенком та Ігорем Котовим.

Схоже, залягти на дно вирішив і німецький фунт Роман Лейтхаузер. Його згадки як гендиректор Eternity останнім часом вичищаються з джерел, пов’язаних з цією фінансовою пірамідою. На офіційному сайті проекту як гендиректор «материнської» компанії з Гонконгу Eternity Prime Limited вказують Данилу Дриголу. На нього ж переписали лондонську Eternity Business Limited.

Назар Бабенко та Ігор Котов вже на всю піарять Дриголу як новий гендиректор Eternity INC, наголошуючи, що той «відзначився у сфері торгівлі на основі штучного інтелекту».

Данило Дригола

Данило Дригола

Наразі нам не вдалося достовірно встановити, хто такий Данило Дригола. З українських реєстрів вдалося почерпнути лише той факт, що на батьківщині Бабенка та Котова – у місті Дніпрі – хтось Дригола Данило Сергійович із 2011 по 2014 рік зі змінним успіхом торгував м’ясом та м’ясними продуктами. Чи використовувався при цьому штучний інтелект, нам достеменно невідомо.

Але з кожним днем до нас стікається все більше інформації про шахрайські схеми, які побудували Назар Бабенко та Ігор Котов. Наважимося припустити, що обсяг даних про цих «пірамідобудівників», що потрапляє в розпорядження правоохоронних органів, є набагато масивнішим. Причому правоохоронних органів не лише України, а й ФРН, а також інших країн Євросоюзу, громадян яких обдурили ці шахраї. Не виключено, що за можливість кинути на нари цих персонажів боротимуться одразу кілька країн, і таким чином Ігор Котов та Назар Бабенко матимуть шанс самим обирати, у якій в’язниці сидіти.

Так чи інакше ... ... продовження слідує.